Staff & Teaching Department Contacts

School Staff Contacts

Year 7 to 13 Tutors

NameTutor groupEmail Address
Jeni Reece 7JRE
Melissa Barron 7DHA
David Harris 7DHA
Mohamed Ahmin 7MAH
Carrie Jolley 7CJY
Seema Verma 7CJY
Nicole Eales 7NEA
Ben Mitchell-Bunce 7NEA
Phil Crowther 7PCR
Eliza Wilford 7PCR
Cheryl Collier 8ARA
Alexis Rate 8ARA
Jacqui Hanrahan 8JHA
Katie Donovan 8KDO
Sarah Bishop 8SBP
Phil Kelsall  8SBP
Ed Parker 8EPA
Toni Hustwait 8EPA
Ty Jeffrey 8TJE
Chisom Amadi 9CAM
David McGuiness 9DMC
Richard Austen 9IBL
India Blanchard-Doyle 9IBL
Laura Per Gimeno 9LPG
Shelby Pell 9SPE
Tony Irving 9TIR
Emma McDowell 10EMC
Ketan Rohit 10KRO
Amber Towers 10KRO
Martin Brooks 10MBR
Daniel Rowe 10DRO
Jonathan Andrews 10DRO
Mrs A Ellsmore 10AEL
Ria Ireland 10RIR
Alana Andrews 11ACH
Jo Bristow 11ACH
Ben Cousins  11BCS
Friederike Brockschmidt 11FBR
Jo Bristow 11FBR
Katie Dicker 11KDI
Margaret Thompson 11MTN
Rebecca Moreton 11GTU
Glenn Turner 11GTU
Sanjay Bhangal 11SBH
Claire Johnson 12LFR
Lisa Freeston 12LFR
Andrew Stephenson 12ASN
Justine Mitchell-Bunce 12JMI
Rosie Matthews 12RMS
Caitlin Holtman 13CHO
Daniel Skeggs 13DSK
Kirsten Williams 13KWI
Claire Johnson 13KWI
Robert Parkin 13RPN

Pastoral & Inclusion Team

NameInitialRoleEmail Address
Matt Sturgess MST Director of Student Services
Sarah Bishop SBP Progress Leader
Carl Brown CBR Progress Leader
Rachel Howes RHO Progress Leader
Simon Isaacs SIS Progress Leader
Phil Kelsall PKE Progress Leader
Laura Jenkins LJE Progress Leader  
Sarah Birch SBI Pastoral Support Officer
Dawn Isaacs DIS Pastoral Support Officer
Penny Johnson PJO Pastoral Support Officer
Hayley Walker HWA Pastoral Support Officer
Nikki Youngman NYO Pastoral Support Officer
Harriet Notley HNO SENDCo
Lynette Brown LBR Senior Lead for Inclusion and Support
Louise Collett LCO Teaching Assistant
Gabrielle Collier GCO Teaching Assistant
Mason Kellingray MKE Teaching Assistant
Delphine Natrass DNA Teaching Assistant/Science Technician
Tina Oakley TOA Teaching Assistant
Sarah Rollinson SRN Teaching Assistant
Rebecca Whitby RWH Teaching Assistant
Joanne Woods-Shepherd JWS Teaching Assistant 

CTLA Support Team

NameInitialRoleEmails Address
Sandra Rodway SRO CTLA Manager
Bob Payne BPA Exams and Data Manager
Donna Harrison DHN Exams and Data Administrator
Chantelle Dace CDC Reprographics/Art Tecnician
Melanie Johnson MJO Cover Manager
Lisa Smedley LSM Employability & Curriculm Enrichment Co-ordinator
Tara Damon TDA Comms Administrator/Science Technician
General Finance Queries -  
Trudi Brown TBR Finance officer

Culture & Welfare Support Team

NameInitialRoleEmail Address
Natalie Bannard NBA Culture & Welfare Manager
Nicola Way NWA Attendance Officer
Jane Walker JWA Receptionist/Administrative Assistant
Katie Gill KGI Administrative Assistant
Michelle Du Pille MDP Assessment reporting and records Coordinator
Tom Hatton THA Facilities Manager

Leadership Team

NameInitialRoleEmail Address
Lee Towers LTO Head of School
Chris Bateman CBN Assistant Principal
Darren Carter DCA Assistant Principal
Matthew Hurren MHU Assistant Principal
Claire Radd CRA Assistant Principal

Teaching Department Contacts

Art, Design & Health & Social Care

NameInitialRoleEmail Address
Ben Cousins BCS Curriculum Lead for Art and Design
India Blanchard-Doyle IBL Teacher of Art & Design
Ria Ireland RIR Teacher of Health & Social care
Simon Isaacs SIS Teacher of Catering and Hospitality 
Ty Jeffery TJE Teacher of Art 
Emma McDowell EMC Teacher of Art & Design
Robert Parkin RPN Teacher of Art & Design
Lisa Freeston LFR Teacher of Health & Social care
Chantelle Dace CDA Art Technician/Reprographics
Andrew Sharman ASH Senior A&D Technician

Business & Computing

NameInitialRoleEmail Address
Cheryl Collier CCO Curriculum Lead for Business Studies and Computing
Chris Bateman CBN Teacher of Computer Science/Assistant Principal
Simon Hill SHL Teacher of Economics/Careers
Jeni Reece JRE Teacher of Computer Science
Ketan Rohit KRO Teacher of Computer Science
Daniel Skeggs DSK Teacher of Business Studies
Eliza Wilford EWI Teacher of ICT

English

NameInitialRoleEmail Address
Richard Austen RAU Director of English
Katie Dicker KDI Assistant Director of English
Alexandra Ellsmore AEL Teacher of English
Jacqui Hanrahan JHA Teacher of English
Caitlin Holtman CHO Teacher of English
Rebecca Moreton RMO Teacher of English
Kirsten Williams KWI Teacher of English
Darren Carter DCA Teacher of English/Assistant Principal

Geography & Culture & Ethics

NameInitialRoleEmail Address
Jonathan Andrews JAN Curriculum Leader Geography, Culture & Ethics
Carrie Jolley CJY Subject Lead for Culture and Ethics
Daniel Rowe DRO Teacher of Geography
Seema Verma SVE Teacher of Culture & Ethics (part time)

Maths

NameInitialRoleEmail Adress
Jo Bristow JBR Director of Maths
Mohammed Ahmin MAH Teacher of Maths
Alana Andrew ACH Teacher of Maths
Carl Brown CBR Teacher of Maths
David Harris DHA Teacher of Maths
Claire Radd CRA Teacher of Maths/Assistant Principal
Laura Jenkins LJE Teacher of Maths
Carl Brown CBR Teacher of Maths

MFL

NameInitialRoleEmail Address
Martin Brooks MBR Curriculum Lead MFL
Margaret Thompson MTN Curriculum Lead MFL
Katy Donovan KDO Teacher of MFL
Nadeane Newman NNE Teacher of MFL
Laura Per Gimeno LPG Teacher of MFL

PE

NameInitialRoleEmail Address
Toni Hustwait THU Curriculum Lead for PE
Chisom Amadi CAM Teacher of PE
Edward Parker EPA Teacher of PE
Shelby Pell SPE Teacher of PE
Alexis Rate ARA Teacher of PE
Matthew Sturgess MST Teacher of PE

Science

NameInitialRoleEmail
Glenn Turner GTU Director of Science  
Sanjay Bhangal SBH Teacher of Science
Nicole Eales NEA Teacher of Science
Matthew Hurren MHU Teacher of Science (Assistant Principal)
Tony Irving TIR Assistant Director of Science
Phil Kelsall PKE Teacher of Science
Ben Mitchell-Bunce BMI Teacher of Science
Justine Mitchell-Bunce JMI Teacher of Science
Amber Towers ATO Teacher of Science  (part time)
Tara Damon TDA Science Technician/Comms Administrator
Delphine Natrass DNA Science Technician/Teaching Assistant

Social Science

NameInitialRoleEmail Address
Claire Johnson GTU Curriculum Lead Social Sciences 
Caitlin Holtman CHO Teacher of Psychology
Rosie Matthews RMS Teacher of Psychology
Phil Crowther PCR Teacher of History
Andrew Stephenson ASE Teacher of History
Lee Towers LTO Teacher of History/Co Principal
Harriet Notley HNO Teacher of History/SENDCO
Nick Royle NRO Teacher of Law